POTRZEBUJĘ POMOCY

Znalazłeś naszą stronę lecz także znajdujesz się w sytuacji trudnej, bez wyjścia bez perspektyw? Uważamy, że nie ma przypadków a rozwiązanie jest, choć czasami będzie oznaczać, że będziemy musieli poprosić o pomoc drugiego człowieka.

Prośba o pomoc to nie wstyd. Czy tego chcemy czy nie to kim jesteśmy, co wiemy ile posiadamy jest sumą spotkań z drugim człowiekiem jakiego spotkaliśmy  w życiu.

Działamy w różnych rejonach kraju i nawet jeśli nie docieramy do miejsca w  którym mieszkasz to być może te informacje pomogą ci znaleźć pomoc jakiej potrzebujesz lub pozwolą ci na skontaktowanie się  z nami.

Jestem bezdomny

Najrudniejsza jest pierwsza noc i ta świadomość Jestem bezdomny! Ale to nie koniec świata. Życie wiedzie nas różnymi ścieżkami, o których nigdy byśmy nie pomyśleli. Ważne by na końcu naszej podróży znaleźć się w domu.

Przede wszystkim dla osób które znalazły się w takiej sytuacji istnieją trzy możliwości. Ogrzewalnia, noclegownia lub schronisko. Proponujemy byś poszukał schroniska. W nim masz większą szansę na udzielenie nie tylko schronienia ale i profesjonalnej pomocy. Skontaktuj się z pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej, który wskaże ci możliwe placówki. Poproś o miejsce,  w którym możliwa jest jakaś forma nauki zawodu lub wsparcie profesjonalistów. Pamiętaj im dłużej będziesz na ulicy tym trudniej będzie  z niej wyjść. Każdy kolejny dzień, miesiąc, rok sprawia że tracisz nadzieję, przyzwyczajasz się do swojej sytuacji i przestajesz oczekiwać czegokolwiek więcej. Posiadamy schroniska w Kluczach, Gorenicach, Żerkowicach, Katowicach, Lędzinach i Dąbrowie Górniczej lecz także prowadzone przez inne oddziały na terenie całej Polski.

Nie mam pracy

Bezrobocie to także nie wyrok. To etap do znalezienia czegoś innego i tak myślmy o tym. Rzadko kto przepracował całe swoje życie w jednym zakładzie czy jednym zawodzie!

Być może tak długo nie możesz już znaleźć pracy że straciłeś wiarę we własne siły, zdolności i wartość. Uświadamia to nam jak ogromny wkład niesie ona do naszego życia. Nie jest jedynie drogą do zdobycia środków materialnych ale fundamentem poczucia własnej wartości.

A więc do dzieła, najtrudniejszy pierwszy krok. Formą ułatwienia powrotu do pracy jest Centrum Integracji Społecznej (CIS). To miejsce gdzie będziesz miał możliwość nauczyć się nowego zawodu, otrzymać wsparcie profesjonalistów takich jak psycholog, doradca zawodowy czy instruktor zawodu. Oni pomogą ci znaleźć staż, szkolenie lub pracę. Będą ci asystować przed rozmową kwalifikacyjną czy egzaminem. Lokalizacje naszych CIS-ów znajdziesz w zakładce "DZIAŁAMY"

CIS to także forma zatrudnienia. Uczestnictwo w nim oznacza że będziesz otrzymywał wynagrodzenie a także twojemu przyszłemu pracodawcy opłaci się ciebie zatrudnić ze względu na obniżone składki.

Jeśli więc możemy Ci doradzić to nie wstydź się tego że szukasz pracy. Wręcz przeciwnie! Mów swoim znajomym, rodzinie, przyjaciołom. Nigdy nie wiadomo z jakiej strony przyjdzie wsparcie. Co więcej ucz się! Jest to moment w którym potrzebujesz nowej wiedzy bardziej niż kiedykolwiek. Internet jest pełen informacji, więc wybierz określoną dziedzinę i dowiedz się o niej najwięcej jak możesz. Na sam koniec proponujemy wolontariat. Nie traktuj tego, jako „wyzysk” przez inne osoby. Spójrz na to pod kątem swojego życiorysu. Pracując nad projektami, które są zbieżne z Twoim doświadczeniem zyskujesz wiedzę i kolejne kontakty. Pomyśl o tym w ten sposób, a na pewno zyskasz. Jeżeli nie pieniądze, to doświadczenie, które na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Nie radzę sobie sam

Jeśli znajdujesz się w sytuacji gdy ty bądź członek twojej rodziny objęty jest jakąś formą niesamodzielności wynikającej z niepełnosprawności, wieku czy choroby zdecydowanie szukaj pomocy ponieważ istnieje wiele organizacji i instytucji, które pomagają takim osobom jak ty. Być może potrzebujesz doraźnej pomocy w swoim domu, bądź placówki w której znajdziesz zajęcia i wsparcie w ciągu dnia, a jeśli Twój stan jest bardzo poważny nawet opieki całodobowej. Udaj się do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej, zapytaj się możliwości oferują, jakie organizacje pozarządowe działają w okolicy. Przede wszystkim prosimy byś nie zostawał sam ze swoim problemem ale skontaktował się z organizacją, grupą wsparcia która działa na Twoim terenie.